Sağlık

Türkiye farkındalık için mor renkle aydınlandı

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye Epilepsiyle Mücadele Derneği, epilepsi hastalarının sosyal yaşamlarında yaşadıkları önyargılara dikkat çekmek amacıyla sekiz yıldır Epilepsiye Bak farkındalık kampanyasını yürütüyor. Epilepsiyi Ara farkındalık kampanyasının 12 Şubat Dünya Epilepsi Günü girişimleri kapsamında; Türkiye’nin sembol yapıları olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Kalesi ve Amasya Kalesi mor renkle aydınlatıldı.

ÜLKEMİZDEKİ 1 MİLYON EPİLEPSİ HASTANIN GERÇEKLERİNİ GÖRÜN

Beynin normal faaliyetlerine devam etmesini sağlayan elektrik miktarının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan epilepsi, dünyada her 100 kişiden birini etkiliyor. Ülkemizde yaklaşık 1 milyon epilepsi hastası bulunmaktadır. Kişiye göre değişen nöbetlerle kendini gösteren epilepsi, yüzde 70’e varan oranda ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor. Ancak epilepsi hastaları ve yakınları, hastalığın kendisinden çok, yüzyıllardır süregelen yanlış bilgiden kaynaklanan toplumsal önyargılarla uğraşmak zorunda kalıyor.

Türkiye Epilepsiyle Mücadele Derneği Lideri Prof. Dr. Nerses Bebek, “Epilepsi Farkındalık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde epilepsi hastası bir kişiyle yakınlarının evlenmesini istemeyenlerin oranı yüzde 36, bu oran yüzde 36. Patron olsa epilepsili bireyi işe almak istemeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 22, birçok epilepsi hastasının zihinsel ve fiziksel gelişiminde gecikme olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 36 ve civarında.” Epilepsi hastası bireylere sahip olmaktan rahatsız olanların oranı ise yüzde 60. Ancak epilepsi hastaları da herkes gibi hayatlarına devam edebilir, okuyabilir, çalışabilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir ve başarılı işler başarabilirler. Epilepsiyi Ara farkındalık kampanyasıyla herkesi “Gerçeği Görmeye” davet ediyoruz. “Epilepsiye yönelik ön yargıların karanlığını farkındalığın ışığıyla aydınlatmak için herkesin epilepsi konusunda yeniden düşünmesi, bilinçlenmesi ve değişimin modülü olması gerekiyor” dedi.

EPİLEPSİ FARKINDALIK ELÇİSİ OLABİLİRSİNİZ

Prof. Dr. Bebek, “Epilepsi hastalarını ön yargıların karanlığından kurtarmak için herkesin yapabileceği bir şey var. Bu konuda başta gençlerimiz olmak üzere herkesi epilepsi farkındalık elçisi olmaya davet ediyoruz. Bunun için Epilepsiyi Ara Instagram sayfasına bakın. #MorGözlüklerfiltresini kullanarak fotoğrafınızı ve bilinçlendirme mesajınızı #SeeTheTruth ve #LookForEpilepsy hashtag’leri ile paylaşabilirsiniz.

Epilepsi farkındalığını desteklemekMor Gözlükfiltre linki:

https://www.instagram.com/ar/365833249537044/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu