Haber

Kanada, Çin’le Bağlantılı ‘Dezenformasyon’ Kampanyasını Tespit Ediyor

Kanada Dışişleri Bakanlığı, Çin ile temas halinde olan ve aralarında Başbakan Justin Trudeau’nun da bulunduğu birçok siyasetçiyi hedef alan bir “dezenformasyon” kampanyasının tespit edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ağustos ayında Trudeau, muhalefet lideri Pierre Poilievre ve çok sayıda siyasetçinin sosyal medya hesaplarına Çin hükümetine bağlı “bot hesaplar” tarafından sosyal medya platformlarında binlerce yorum yapıldığı kaydedildi. Eylül.

Açıklamada, söz konusu eylemlerin “dezenformasyon” kampanyası olarak nitelendirildiği ve çeşitli sosyal medya platformlarında “propaganda” amaçlı binlerce yorum yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Çin bağlantılı sosyal medya hesaplarının da yapay zekayla üretilmiş videoları paylaştığı vurgulanarak, bu yöntemle “gerçek kullanıcıların Başbakanı eleştirdiği algısı oluşturulmaya çalışıldığı” belirtildi.

Açıklamada, söz konusu girişimin “muhtemelen” Çin’e yönelik eleştirileri engellemeyi amaçladığı da belirtildi.

Bakanlık, Çin’le bağlantılı olduğu söylenen sosyal medya yorumlarının, dezenformasyonla mücadelede hükümetin “Hızlı Müdahale Mekanizması” tarafından tespit edildiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu