Ekonomi

İsveç Hükümeti polise giyim tarzına göre arama izni vermek istiyor

İsveç’te son yıllarda suç çeteleri arasında sıradan hale gelen cinayet ve bombalama olaylarını önlemek için çaresiz kalan İsveç Hükümeti, polisin çocuklar da dahil olmak üzere kendine özgü giyim tarzına sahip kişileri şüpheye bakılmaksızın aramasına olanak tanıyan bir yasa tasarısını kurula havale etti. belirli alanlarda yapılan yanlışlar.

Önerilen yasaya göre, bir suç çetesinin giyim tarzı, bir kişinin aranması için yeterli sebep olabiliyor.

Irkçı parti İsveç Demokratlarının dışarıdan desteklediği hükümetin ortaklarından biri olan Liberal Parti üyesi Martin Melintasarı ile ilgili “Ortalıkta kopya şapkalarla dolaşan herkes çete suçlusu değildir, ancak birçok çete suçlusu kopya şapka takar.”diyerek tasarıyı savundu.

Kanun taslağını hazırlayan ve kurula sunan Ilımlı Parti Adalet Bakanı. Gunnar StrömmerDüzenlediği basın toplantısında polisin bölgede üst araması ve araç araması yapmasına izin verilmesi gerektiğini, çocukların da aranması gerektiğini söyledi.

Tasarı, sınırlı bir alanda somut bir silahlı saldırı veya patlama riskinin bulunması durumunda polise belirli bir alanda geçici kontrol bölgeleri kurma hakkı veriyor.

Polisin kontrol bölgeleri oluşturabilmesi için bölgede hata yapma riskinin bulunması ve bunun en fazla iki aylık bir süreyi kapsaması gerekiyor. Ancak yeni bir kararla bu süre uzatılabilir.

Bölgede polise, herhangi bir somut suç şüphesi olmaksızın, silah veya patlayıcı madde aramak amacıyla kişi ve araçları arama hakkı tanındı.

Tasarıya göre polisin tüm müdahaleleri belgelemesi gerekiyor. Polis güvenli bölge kurmaya karar verdiğinde bu kararı kamuoyuna duyurmak zorunda kalacak.

Sosyal Demokratların hukuk politikası sözcüsü Ardalan ŞekarabiYasanın yanlış kullanılması durumunda olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor. “Polisin daha net arama yeteneklerine ihtiyacı var, ancak bu sadece belirli bölgelerde değil, İsveç’in her yerinde geçerli olmalı. Bu, belirli alanların işaretlenmesine veya uygulandığı bölgelerde polis ile vatandaşlar arasındaki ilişkilerin kötüleşmesine yol açabilir.”dedi.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu