Sağlık

İlkbaharda alerjik krizlere dikkat!

İSTANBUL (İGFA) –Polenler özellikle bahar aylarında alerjik astımı olanlarda çeşitli belirtiler gösterir.

Alerjik astımda genetik faktörler kadar çevresel faktörler de rol oynar.

Üzgün. Dr. Banu Altoparlak, alerjik astım hakkında bilgi verdi.

Alerjik astımı tetikleyen bazı genetik faktörleri sıralayan Uz. Altoparlak, ailede astım veya alerjik astım öyküsünün olması, Bebeklik veya çocukluk döneminde solunum yollarını etkileyen ağır hastalıklara sahip olmak, Bebeklik veya çocukluk döneminde alerjen sorunlarına yoğun şekilde maruz kalmak, Sigara içilen ortamlarda dumana maruz kalmak ve erken doğmak gibi belirtilere dikkat çekti. bu faktörlerden bazıları. .

ALERJİK ASTIM TEDAVİSİ ERTELENMEMELİ

Altoparlak, alerjik astımın kronik bir hastalık olduğuna ve tedavide en değerli şeyin hastanın rahatsız olduğu ortamlardan uzak durmak olduğuna dikkat çekti. “Alınan ya da solunan ilaçlar semptomları azaltabilir. Tedaviyi geciktirmemek hastanın yaşam konforu açısından değerlidir. Özellikle polen alerjisi olanlar ilaçlarını bahar aylarında kullanırlar, alerjik astım semptomlarını azaltırlar.”

Üzgün. Altoparlak, ilkbaharda polenlerin en yoğun olduğu saatlerin 05.00 ile 10.00 saatleri arasında olduğunu belirterek, alerjik astım hastalarının bu saatlerde uzun süre açık havada bulunmaması ve spor yapmaması açısından değerli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu