Ekonomi

Eski CEO Disney’e geri döndü

Eski Disney CEO’su Bob Iger, emekli olmasının üzerinden henüz bir yıl geçmeden şirkete geri döndü.

Şirketin hisse fiyatı düşerken ve Disney+ zarar etmeye devam ederken, Iger medya devi tarafından çalkantılı zamanları yönetmesi için geri getirildi.

Disney’in payları Şirketin CEO Bob Chapek’i Bob Iger ile değiştirdiğini açıklamasından sonra hızlı bir şekilde yükseldi. Cuma gününün kapanışı itibariyle, şirketin hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 40 değer kaybetmişti.

2020’nin başlarında CEO olarak Iger’in yerini alan Chapek, şirketin son aylardaki performansı nedeniyle artan eleştirilere ve incelemelere maruz kalmıştı.

Bu ayın başlarında açıklanan en son üç aylık kazanç raporunda büyük bir düşüş açıklanmış ve şirketin hisseleri önemli ölçüde geri çekilmişti.

Bu rapordan üç gün sonra Chapek, yardımcılarına ilettiği bir notta Disney’in işe alımları dondurarak, işten çıkararak ve başka yollarla maliyetleri düşürmeye çalışacağını söyledi.

15 yıl boyunca Disney’in CEO’su olarak çalışan Iger, daha önce işe geri dönmeyeceğini söylüyordu.

Chapek, Covid’in Disney’in işini önemli halde sıkıştırmasından, tema parklarını kapatmasından ve sinemalarını aylarca sinemalardan uzak tutmasından çabucak evvel vazifesi devraldı.

Chapek şirketin bu fırtınayı atlatmasına yardımcı olurken ve Iger geçen yılın Aralık ayına kadar hala İdare Heyeti Lideri olarak misyon yaparken, şirketin payı 2021’de 200 doların biraz üzerine kadar çıkmıştı.

O zamandan beri Disney’in payları düştü. Cuma günü 100 doların altında kapattılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu