Ekonomi

Endüstriyel metaller imalat görünümüne bağlı olarak yükseliyor

Sanayi metalleri fiyatları Salı günü, küresel imalatın canlanacağı beklentisiyle artış gösterdi. Yatırımcılar önemli ekonomik verileri ve politika kararlarını beklerken Asya hisse senetleri de hafif bir yükseliş yaşadı. MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinin en geniş endeksi %0,2 artarken, Japonya’nın Nikkei endeksi %0,6 yükseldi.

Şanghay’da vadeli bakır kontratları %1 artışla son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve son bir ayda %10’un üzerinde değer kazandı. Pazartesi günü Şanghay’da çinko fiyatları beş ayın zirvesine çıkarken, alüminyum 22 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Demir cevheri fiyatları da istikrar kazanarak Singapur’da ton başına 100 doların üzerinde seyretti.

Almanya’nın Şubat ayı sanayi üretiminin beklentileri aşması ile son veriler bu görünümü destekledi. Amerika Birleşik Devletleri’nde imalat bir buçuk yıl sonra ilk kez büyüme gösterirken, Çin’in imalat faaliyeti Mart ayında altı ay sonra ilk kez genişledi.

Değerli metaller de bir ralli yaşıyor ve altın fiyatları Pazartesi günü ulaştığı 2.353 dolarlık rekor seviyenin hemen altında seyrediyor. Bu yıl şimdiye kadar spot altın yaklaşık %14 yükseldi. Gümüş Pazartesi günü 2021 ortasından bu yana en yüksek noktasına ulaştı ve platin fiyatları da yükseldi. Brent ham petrol fiyatları varil başına 90 doların üzerindeki seviyelerini koruyor.

Daha geniş çaplı kazanımlara rağmen, Hong Kong’un Hang Seng endeksi erken işlemlerde %1,2 oranında ilerlemesine rağmen Çin hisse senetleri daha durgun kaldı. Avustralya ve Yeni Zelanda doları gibi Çin ile bağlantılı para birimleri güçlendi ve Avustralya doları geçtiğimiz hafta neredeyse %2 yükseldi.

Küresel piyasaların odağı şimdi Çarşamba günü açıklanacak olan ABD enflasyon verilerine ve Perşembe günü yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına kayıyor. ABD’de faiz indirimi beklentileri azaldı ve yatırımcılar daha önce öngörülen 150 baz puanlık indirimin yarısının bile gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden emin değil.

ABD’de yıllıklandırılmış manşet enflasyon oranının Mart ayında bir önceki ayki %3,2 seviyesinden %3,4’e yükseleceği tahmin ediliyor. ABD’nin iki yıllık tahvil getirileri Kasım sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, on yıllık tahvil getirileri de Pazartesi günü 2024 yılının en yüksek seviyesine ulaştı.

Euro, ECB’nin Haziran ayında bir faiz indirimine işaret edebilecek kararı beklentisiyle sağlam dururken, doların performansı, artan oranlara rağmen ılımlı seyretti. Euro şu anda 1,0860 dolardan işlem görüyor.

Japon Yeni, Japonya’nın sıfıra yakın faiz oranları ile küresel faiz artışları arasındaki eşitsizlik nedeniyle zayıflamaya devam ediyor. Yen, dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine yakın seyrediyor ve euro karşısında son üç haftanın en zayıf noktasına ulaştı.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Japonya’nın aşırı yen hareketlerine karşı müdahale etmeye hazır olduğunu yineledi ve piyasa stratejistleri, yenin dolar başına 152’yi aşması halinde potansiyel müdahale bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu