Yaşam

Ayakta alkışlanan ‘Komünist Osman’ Midilli’de gösterildi

Gazeteci Gökmen Ulu’nun “Komünist Osman” adlı belgeselinin Yunanistan galası 2 Eylül akşamı Midilli’de yapıldı. Siyasi hayatını SODEP, SHP, CHP ekseninde sürdüren ve uzun yıllar kapalı kalan, Ege’de dostluğun kapısını aralayarak tarihe geçen Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve yoldaşlarının macerasını anlatan belgesel Midilli Belediye Tiyatrosu’nda gösterildi.

Onur konuğu olarak Osman Özgüven, eski Midilli Belediye Başkanları Stratis Pallis, Nasos Yakalis, eski Ayaparaskevi Belediye Başkanları Apostolos Komninakas ve Alexandros Evangelinos, Ege Barış ve İrtibat Derneği Lideri Zeynep Altıok, Sniparksi Derneği Lideri Villy Tendoma, eski CHP Milletvekili Kamil Okyay’ın yanı sıra Etkinliğe Sındır, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Şahit, eski Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, eski Didim Belediye Başkanı Mehmet Soysalan, eski Midilli Milletvekili Yiannis Bournous katıldı.

TENDOMA: ŞİDDET VE NEFRETİ BESleyenlere KARŞIYIZ

Belgesel gösterimi öncesinde konuşmalar yapıldı. Sniparksi Derneği Lideri Villy Tendoma, çocukluğundan beri tanıdığı Osman Özgüven’e sevgi ve saygı duyduğunu ifade ederek, “Hatırladığım en bariz şey, ne kadar meşgul olursa olsun mutlaka Midilli çocuklarına vakit ayırmasıdır. , sıcak karşılaması ve samimi gülümsemesi.” .

Tendoma, “Ege’nin her iki yakasında yerel yönetimler ve halkların dostluk, barış, hoşgörü ve birlik amacıyla başlattığı tüm iyi niyetli çalışmalarımızı sürdürecek ve her adımı iyi niyetle destekleyeceğiz. Elbette her iki ülkede de var. “Kötü niyetli, şiddet ve nefretle beslenen gruplara karşı durmaya devam edeceğiz” dedi.

ALTIOK: BARIŞ BİLİNCİNİ YERELDEN EVRENSELE AKTARACAĞIZ

Ege Barış ve Bağlanma Derneği Başkanı Zeynep Altıok, “Barış belediyeciliği dediğimiz yeni bir kavramdan bahsediyorsak bunu Dikili’de kardeş halkların sesini seslendiren ve meydan okuyan Osman Özgüven’e borçluyuz” dedi. Çağın kırmızı çizgilerini içselleştirerek nefese taşıyan ve söz konusu olduğunda bedelini kalbiyle ödeyen biri. Konuşuyorum” dedi.

‘SAVAŞIN KAZANAnı YOK, BARIŞIN KAYBEDENİ VAR’

Belgeselin yönetmenliğini yapan Gazeteci Gökmen Ulu, memleketinin Dikili olduğunu ve 10 yaşından beri bu barış hikayesine tanıklık ettiğini vurgulayarak, “Faşist hareketlerin, silah tacirlerinin ve emperyalist güçlerin karşısında duracağız, birbirimize sımsıkı sarılacağız” dedi. Dostluğumuz zarar görmesin diye.”

Ulu, konuşmasını Osman Özgüven’in şu sözleriyle tamamladı: “Savaşta kazanan olmaz, barışta kaybeden olmaz.”

Daha sonra belgesel gösterimi yapıldı. İzleyiciler belgeseli ayakta alkışladı. Gösterimin ardından yapımcı Oben Ulu ve yönetmen Gökmen Ulu, Bergama Parşömeni’ni Midilli Belediyesi ve Sniparksi Derneği’ne hediye etti. Parşömenin üstünde Osman Özgüven ile Stratis Pallis’in 1986’daki ilk buluşmalarında çekilmiş fotoğrafı yer alıyordu.

haberasarcik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu