Haber

Avrupa’dan Türkiye’ye göç eden Kara Akbaba GPS sayesinde Antalya’da yakalandı

– Avrupa’dan Türkiye’ye göç eden Kara Akbaba GPS sayesinde Antalya’da yakalandı

Yorgunluk sebebiyle Serik İlçesi’ne indiği belirlendi

ANTALYA – 2022 yılında Bulgaristan’daki Sinite kamani Tabiat Parkı bölgesinden serbest bırakılan kara akbaba, güney bölgesine göç etmeye başladı. Üzerinde takılı olan çip sayesinde uydu üzerinden takip edilen kara akbaba, Antalya’nın Serik ilçesinde yakalandı.

Belçika’nın Planckendal hayvanat bahçesinde yumurtadan çıktıktan sonra yetiştirilen ve Bulgaristan’a bağışta bulunulan kara akbaba özgür bırakıldıktan yalnızca birkaç gün sonra güneye hakikat göç etmeye başladı ve Türkiye’ye geldi. Kuşun mevcut konumunu Küresel Konumlama Sistemiyle kontrol eden Avrupalı kuş bilimcileri, Türkiye’deki meslektaşlarından yardım istedi. Uydu üzerinden gelen sinyal üzerine kara akbabanın Antalya’nın Serik ilçesine göç ettiği tespit edilerek yakalanması için çalışma başlatıldı.

Antalya Tabiat muhafaza ulusal parklar Şube Antalya Şefliği Av muhafaza memurları, kara akbabanın Serik ilçesine bağlı Yanköy mahallesinde olduğunu tespit ederek, mahalle halkından da gelen ihbar üzerine yabani olan kuşu yakalayarak Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal ömür Parkına götürdü. Uzun müddettir kanat çırptığı için yorgun düşen kara akbaba için veteriner eşliğinde rehabilitasyon yapılıp beslendi. Tekrar doğal hayatına bırakılacak olan yabani kuş bir müddet daha hayvanat bahçesinde kalacağı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu