Ekonomi

Asya borsaları ABD enflasyon verileri öncesi kayıp serisini kırmaya hazırlanıyor

Asya piyasaları, yatırımcı duyarlılığının iyileşmesi nedeniyle haftayı kârla kapatmaya hazırlanıyor. MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını kapsayan en geniş endeksi yatay seyretti ve haftayı %2 artışla tamamlaması bekleniyor. Bu olumlu değişiklik, Asya hisse senetlerindeki üç haftalık düşüşün ardından geldi.

Avustralya’daki resmi tatil nedeniyle süreç hacimleri normalden düşüktü. Ancak Çin hisse senetleri, Pekin’in politika tedbirlerinin son dönemdeki piyasa gerilemesi nedeniyle zayıflayan yatırımcı güvenini desteklemesi nedeniyle özellikle güç gösterdi. Çin’deki mavi çip endeksi mütevazı bir %0,03 artışla haftalık %2 kazanç elde ederken, Şanghay Bileşik endeksi %0,3 artışla haftalık %3 artışla Temmuz 2023’ten bu yana en önemli haftalık kazancını gerçekleştirdi. Yükselişe hazırlanıyor. ile ilgili .

Hong Kong’da Hang Seng EndeksiBugün %0,41 düştü ancak hafta boyunca hala %5’in üzerinde artış göstererek bir önceki yılın Temmuz ayından bu yana en iyi performansını gösterdi.

Ülkenin ekonomik toparlanmasını desteklemek amacıyla Çin Halk Bankası Çarşamba günü banka rezervlerinde önemli bir azalma olduğunu duyurdu ve bunun bankacılık sistemine yaklaşık 140 milyar dolar girmesi bekleniyor. Hareket, Çinli yetkililerin borsayı istikrara kavuşturmayı amaçlayan bir fon oluşturmak için devlete ait işletmelerin offshore hesaplarından yaklaşık 2 trilyon yuan (278,98 milyar dolar) dağıtmayı planladıkları yönündeki raporların ardından geldi.

Japonya’da Nikkei endeksi %1 düşerek hafta başında ulaştığı 34 yılın zirvesinden geri çekildi. Geri çekilme, Japonya Merkez Bankası’nın büyük ölçekli teşvik programını yakında aşamalı olarak sonlandırmaya başlayabileceği yönündeki artan spekülasyonların ortasında gerçekleşti. Merkez Bankası’nın bugün açıklanan Aralık ayı toplantı tutanakları, politika yapıcıların aşırı gevşek para politikasından çıkışın zamanlaması ve hızını tartışmaya hazır olduklarını gösterdi. Veriler aynı zamanda Tokyo’daki çekirdek enflasyonun yavaşladığını ve merkez bankasının %2’lik hedefinin altına düşerek neredeyse iki yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Yen hafif bir güçlenme göstererek dolar karşısında 147,56 seviyesinde işlem gördü. Bu arada Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını korudu ve enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığını yineledi. Ancak kaynaklar, ECB’nin bir sonraki toplantısında mesajında ​​değişiklik yapmayı değerlendirebileceğini ve enflasyonun kontrol altında göründüğü takdirde Haziran ayında faiz indirimine yer açabileceğini söyledi.

Euro hafifçe düşerek 1,0840 dolara geriledi ve haftayı %0,5 kayıpla kapatması bekleniyor. ABD’de gözler bugün açıklanacak kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksindeyken, çekirdek PCE fiyat endeksinin yıllık bazda %3 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Son bilgiler ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösterirken, güçlü tüketici harcamaları resesyon tahminlerini boşa çıkardı. Raporun ardından ABD Hazine tahvilinin getirisi düşerken, gösterge 10 yıllık tahvilin getirisi en son %4,1126 seviyesinde kaydedildi. Kısa vadeli faiz beklentilerini yansıtan iki yıllık getiri de hafif düşüşle %4,2850’ye geriledi.

ABD doları, güçlü GSYİH verilerinin etkisiyle değer kazanırken, İngiliz sterlini %0,07 düşüşle 1,2702 dolara, Avustralya doları ise %0,05 düşüşle 0,6582 dolara geriledi.

Petrol fiyatları önceki seansta yüzde 3’lük yükselişin ardından yavaş yavaş düşerken, Brent Vadeli işlemler %0,4 düşüşle varil başına 82,11 dolara geriledi ve ABD ham petrolü %0,57 düşüşle varil başına 76,92 dolara geriledi. Kızıldeniz’deki gerginlikler küresel ticaret açısından risk oluşturmaya ve petrol fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

Altın yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor ve fiyatı en son ons başına 2.021,50 dolar olarak kaydedildi. ABD dolarının Çin yuanı karşısındaki mevcut döviz kuru 1 dolar – 7,1690 yuan’dır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu