Haber

2. tip seçimlerde oy kullanma saati kaçta başlayıp bitecek? YSK açıkladı

İkinci tip seçimde oy kullanmak için yeniden sandık başına gitmeye hazırlanan seçmenler, YSK’nın seçimler için belirlediği oy kullanma saatlerini sorgulamaya başladı. Yurt genelinde gerçekleşecek oy kullanma işlemleri için saat bilgisi belirlendi. İşte Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen oy kullanma saatleri.

OY VERME SÜRECİ SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK VE BİTECEK?

28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan 2. tip seçimlerde oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak. Pusulada sadece iki adayın adı görüneceğinden oy verme işlemi ve sayım işlemleri daha kolay hale gelecek.

NASIL OY VERİLİR?

  • Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin.

  • TC kimlik numaranızın yer aldığı kimlik belgenizi yanınızda bulundurunuz.

  • Kabine cep telefonu ile girmeyiniz.

  • Oy pusulasında mühür dışında herhangi bir işaretleme yapmayınız.

  • Pusulanızı bir zarfa koyun.

  • Oy kullandıktan sonra imzalamayı unutmayın.

HANGİ DURUMLARDA OYLAR GEÇERSİZ OLACAK?

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettikleri cumhurbaşkanı adayına ayrılan bölümden taşmadan “TERCİH” veya “EVET” mührüne basarak oy kullanacak.

Oy pusulası yırtılmış veya bütünlüğünü bozacak şekilde yırtılmışsa veya oy pusulasının üzerine mühür dışında veya mühür yerine özel işaret, isim, imza kaşesi veya parmak izi basılmışsa oy geçersiz sayılır.

Ayrıca, oy pusulasında açık bir şekilde karalama, kazıma veya işaret bulunması veya zarftan işaret amacı taşıyan rastgele bir öğe çıkması halinde oylar geçersiz sayılacaktır.

SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Seçim sonuçları, 2009 yılından bu yana yapılan seçimlerin sandık-muhtarlık-ilçe-ilçesi esas alınarak www.ysk.gov.tr ​​adresindeki internet sitemizin “Anket Sonuçları ve Tutanakları” bölümünde yayınlanmaktadır.

YSK kararlarına göre saat 18.00’e kadar medyada seçimler ve sonuçları hakkında tahmin ve yorum yapmak yasaklanacak. 18.00-21.00 saatleri arasında YSK tarafından seçimle ilgili haber ve duyurular yayınlanacak. 21:00’den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek. Sandıklarda oy kullanacak seçmen sayısı il ve ilçelerde 360 ​​ile 380 kişi arasında olacak. Köylerdeki seçmen sayısı 400’ü geçmediği takdirde tek sandıkta oy kullanılabilmektedir.

SEÇMEN KAYDI NASIL SORGULANIR?

Seçmen kaydı sorgulama işlemi sadece aşağıdaki kanallardan yapılabilir:

1- https://secmen.ysk.gov.tr

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı “Seçmen Sorgulama Taşınabilir Uygulaması”

3- 444 9 975 (Yüksek Seçim Kurulu Çağrı Merkezi)

4- www.turkiye.gov.tr ​​(e-devlet)

 

baskil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu