Haber

YKS TERCİH EKRANI 2023: YKS tercihleri ​​başladı mı? YKS tercihleri ​​ne zaman başlar ne zaman biter?

evet Tercihleriniz başladı mı? sorusu ÖSYM Başkanlığı tarafından açıklanan sonuçların ardından en çok merak edilen soru oldu. ÖSYM’nin değerleme işlemlerinin tamamlandığı yönündeki açıklamasıyla adaylar, merakla seçim sürecinin başlamasını bekledi. YKS tercihleri ​​başka bir açıklamayla mı başladı? Karşılık verdi. İşte YKS TERCİH EKRANI 2023: YKS tercihleri ​​başladı mı? YKS tercihleri ​​ne zaman başlar ne zaman biter?

YKS TERCİHLERİ BAŞLADI MI?

ÖSYM tarafından yayınlanan takvime göre YKS tercihleri ​​27 Temmuz – 8 Ağustos 2023 tarihleri ​​arasında yapılacak. Buna göre tercih işlemleri bugün itibarıyla başladı. Öğrenci Dekanı Serhat Butur yaptığı konuşmada, “3 milyon 527 bin aday için 1 milyon 111 kontenjan olduğu dikkate alındığında her 3 öğrenciden 1’i üniversite öğrencisi olacak.” Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, YKS sonuçlarına göre tercih yapacak öğrencilere 27 Temmuz itibarıyla 81 ilde öğretmenler tarafından rehberlik hizmeti verileceğini duyurdu.

2023 ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

27 Temmuz ile 8 Ağustos 2023 tarihleri ​​arasında yapılacak olan tercih maratonunun ne zaman başlayacağına dair ÖSYM tarafından net bir bilgi paylaşılmadı. Daha önceki üniversite tercihlerinin başlama saati dikkate alındığında 2023 üniversite tercihlerinin saat 10 civarında başlaması bekleniyor. :00. Ancak bu farklılık gösterebilir. ÖSYM henüz adaylarla bu konu hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı.

YKS TERCİH EKRANI 2023

2023 YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM tercih ekranı adayların erişimine açıldıktan sonra adaylar istedikleri 24 tercihi sırasıyla ÖSYM internet sitesi üzerinden 24 farklı tercih yapma imkanı ile sisteme eklemeleri gerekmektedir. Böylece YKS tercihleri ​​gerçekleşebilir.

ÜNİVERSİTE KAÇ SEÇME YAPMALIDIR?

Adaylar üniversite tercihleri ​​için 24 farklı tercih yapma imkanına sahiptir. Uzmanlar bu hakkı sonuna kadar kullanmanızı tavsiye ediyor.

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS) Cevap Kağıtları ve Aday Cevapları Erişime Açıldı https://t.co/cZQeBpjEyx pic.twitter.com/ZQpQtC0jp5

— ÖSYM (@OSYMbaskanligi) 20 Temmuz 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu