Haber

Yapay zeka uzmanlarından açıklama: İnsanlık yok olabilir

Yapay zeka uzmanları, gazeteciler, politikacılar ve akademisyenler, yapay zekanın insanlığın yok olmasına yol açabileceğine dair bir bildiriye imza attı. AI Güvenlik Merkezi’nin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “Salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerin yanı sıra AI kaynaklı yok olma riskinin azaltılması küresel bir öncelik olmalıdır.”

İmzacılar arasında ChatGPT’yi üreten yapay zeka şirketi OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, Google’ın ana şirketi Alphabet’in yapay zeka platformu DeepMind’in CEO’su Demis Hassabis ve yapay zeka güvenlik ve araştırma şirketi Anthropic’in kurucusu ve CEO’su Dario Amodei yer alıyor. . Ayrıca birde şu var.

‘SOHBET ROBOTLARI İNSAN BEYNİNİN KAPASİTESİNİ AŞABİLİR’

Google’daki görevinden kısa bir süre önce istifa eden ve daha önce yapay zekadan kaynaklanan risklere ilişkin bir uyarı yayınlayan ‘yapay zekanın babası’ Geoffrey Hinton da yapay zekaya karşı uyarı çağrısına destek verdi.

Hinton, BBC’ye verdiği bir röportajda “Artık tehlikelerin ne olduğundan bahsedebilirim” diyerek bu tehlikelerden bazılarının “çok korkutucu” olduğunu söyledi. Derin öğrenme ve yapay sinir ağları üzerine yaptığı araştırmalarla yapay zekanın geldiği noktaya gelmesinde rol oynayan Hinton, chatbot olarak bilinen chatbotların kısa sürede insan beyninin bilgi kapasitesini aşabileceğini de tahmin etmişti.

‘YAPAY ZEKÂ TÜM İŞLERİN ÇEYREKİNİ YAPABİLİR’

Öte yandan bazı uzmanlar, yapay zekanın insanlığı yok edeceği endişesinin gerçekçi olmadığını ve dikkatleri önyargı gibi sistemlerde zaten var olan sorunlardan uzaklaştırdığına inanıyor. Goldman Sachs tarafından Mart 2023’te yayınlanan bir rapora göre, üretken yapay zeka bugün tüm işlerin dörtte birini yapabiliyor. Otomasyonun yalnızca ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 300 milyon kişinin işini alabileceği düşünülüyor.

Öte yandan bazı uzmanlar yapay zekanın hala yapamadığı şeyler olduğuna dikkat çekiyor. Bunlar genellikle duygusal zeka veya yaratıcı düşünme gibi insani özellikler gerektiren işlerdir. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu