Yaşam

Toplumsal Tarih’in 354. sayısı çıktı

Sosyal Tarih Dergisi, “Mustafa Kemal Paşa’nın makbuzları ve Hint yardımları”nı evrak işleriyle birlikte 354. sayısıyla yayımladı. Derya Gürses Tarbuck’ın kültür tarihçisi Peter Burke ile İstanbul’da yaptığı röportajın yayınlandığı bu sayının ilk yazısında İrvin Cemil Schick, Evliya Çelebi’nin bilinmeyen yönünü, kitap ve kitap sanatına olan ilgisini aktardı.

Fatih Öyük, Osmanlı tarihindeki son recm davasını 19. yüzyılda hukukun modernleşmesi bağlamında inceledi. Kapakta Y. Doğan Çetinkaya, Indian Aids’in Mustafa Kemal’in kişisel hesabına geliş öyküsünü ve o zamana kadar bilinmeyen banka dekontlarını aktardı.

Erol Ülker, yazısında 1923’e doğru Türkiye’de sol hareketlerin yükselişine değinerek, Milli Mücadele’nin önde gelen kadrosunda ortaya çıkan anti-komünist yönelime odaklandı. Güzin İhtimam Yılmaz, Kırım Savaşı’ndan sonra Sultan Abdülmecid’in emriyle savaşa katılan İngiltere, Fransa ve Sardinya Krallığı askerlerine verilecek Kırım madalyaları ile Mecid Nişanları’nın hazırlanışını ve teslimini inceledi. yaşanan zorluklar.

Ahmet Can Karapınar, Tanzimat Dönemi’nde Yunan vatandaşlığına geçen Rumlarla ilgili hukuki meseleleri uluslararası ilişkiler ve diplomatik tarih açısından inceledi. Gözde Orhan, Erken Cumhuriyet Dönemi’nde başlayıp Demokrat Parti yıllarına kadar uzanan tarımsal birikimin bir örneği olarak Söke’den ve burada kök salmış Tanman ailesinden bahsetti. Elazığ’ın Keban ilçesine bağlı Nimri köyündeki kulluklara odaklanan Kenan Öztürk, şaman kültürünün izini Orta Asya’ya kadar sürdü.

Sosyal Tarih, Google Play ve Kobo platformlarında e-dergi olarak da mevcuttur. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu