Ekonomi

SPK, iki şirketin sermaye artırımına onay verdi

Investing.com – Sermaye Piyasası Şurası haftalık bülteninde Kocaer Çelik ve Türkiye Kalkınma Bankası’nın sermaye artırımına yönelik müracaatların onaylandığı duyuruldu. Bunun yanında bu hafta SPK’den yeni bir halka arz onayı gelmedi.

SPK tarafından verilen onaya nazaran Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., 233.500.000 TL olan mevcut sermayesini 657.570.000 TL’ye çıkaracak. Yaklaşık %182 oranında bedelsiz sermaye artırımına gidecek olan Kocaer Çelik, 424.070.000 TL olan bedelsiz sermaye artırım meblağını iç kaynaklardan karşılayacak.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş., 2 milyon TL olan mevcut sermayesini 500 milyon TL artırarak 2,5 milyon TL’ye çıkaracak. Banka, sermaye artımını halka arz yoluyla %25 oranında bedelli formunda gerçekleştirecek.

SPK tarafından onaylanan borçlanma araçları

SPK, bu hafta ayrıyeten Kimteks, İndeks Bilgisayar ve Türkiye İş Bankası’nın borçlanma aracı ihraç etme müracaatlarını onayladı.

Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş., tahvil yahut finansman bonosu cinsinden 1 milyar TL’ye kadar, tahsisli ve nitelikli yatırımcıya satılmak üzere borçlanma aracı çıkarmak için onay aldı.

İndeks Bilgisayar Sistemleri, nitelikli yatırımcıya satılmak üzere 1,5 milyar TL’ye kadar tahvil yahut finansman bonosu ihraç etme onayı aldı.

Türkiye İş Bankası A.Ş., 30 milyar TL’ye kadar halka arz, tahsisli, nitelikli yatırımcıya satış biçiminde tahvil yahut finansman bonosu, 5 milyar TL’ye kadar nitelikli yatırımcıya satılmak üzere sermaye gibisi borçlanma aracı ve 3 milyar TL’ye kadar yapılandırılmış borçlanma aracı ihraç etme onayı aldı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu