Ekonomi

Rusya’da Wagner krizi

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin liderliğindeki bir paralı güvenlik şirketi olan Wagner grubu, Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu’ya meydan okuyarak Rostov-Na-Don’daki Rus Güney Askeri Bölgesi karargahını kuşattı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Wagner savaşçılarının zırhlı araçlar ve tanklarla birlikte Rusya Güney Askeri Bölge Karargahı binası çevresinde konuşlandığı görülüyor. Wagner savaşçıları, Rusya Savunma Bakanlığı binasının kapı ve pencerelerine ağır silahlar yerleştirdi. Rostov-Na-Don sokaklarında kritik noktaları kontrol etmeye çalışan Wagner kümesi üyelerinin hareketi görülüyor.

Rusya Güney Askeri Bölge Karargahı önünde askeri yetkililerle tokalaşırken görüntülenen Wagner’in Kurucusu Prigojin, “Bir kez daha söylüyorum. Shoigu ve Genelkurmay Başkanı’nı burada istiyoruz. Onlar gelene kadar burada olacağız.” gel Rostov’u bloke edip Moskova’ya gideceğiz.” ” ifadelerini kullandı.

Prigojin, Telegram kanalından paylaştığı videoda, “Karargahtayız. Rostov’daki askeri havaalanı da dahil olmak üzere askeri tesisler de kontrolümüz altında. Karargah çalışıyor.” söz konusu.

Genelkurmay başkanının karargahtan kaçtığını iddia eden Prigojin, şöyle devam etti:

“Sorun yok. Her şey kontrol altında. altında . Hava Kuvvetlerinin Ukraynalılara saldırmasını sağlamaya çalışıyoruz, bize değil. Wagner’in cephedeki orduya engel oluşturduğu haberlerine kulak asmayın. Cephedeki durum bizim yüzümüzden kötüleşmedi. Buraya geldiğimizde birçok şeyi bir kez daha doğrulamış olduk. Birçok toprak kaybedildi. Rus askerlerinin ölü sayısı üstlerine bildirilenlerin 3-4 katı. Bazı günlerde 1000 kadar asker kaybediliyor.”

Öte yandan Rostov Bölge Valisi Vasily Golubev, bölgede hafta sonu yapılması planlanan tüm toplu etkinliklerin iptaline karar verildiğini bildirdi. Golubev ayrıca Rostov’dan Taganrog’a ve kuzeye giden rotada aralıklı trafik kısıtlamaları uygulandığını bildirdi.

Wagner’in kurucusu Prigojin: İnsanlar Ukrayna hakkında yalan söyledi

Wagner’in kurucusu Prigojin, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Moskova yönetimini Ukrayna’yı kamuoyuna anlatmakla suçladı.

Wagner’in kurucusu Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırmakla suçladı ve misilleme yapmakla tehdit etti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açtı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wagner’in kamplarına baskın düzenlediği iddiaları yalanlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu