Ekonomi

Rusya Merkez Bankası Başkanı: Devletin Ekonomideki Yapısal Dönüşümü Yönetmesi Tehlikeli Olabilir

ST. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, devletin ekonomideki yapısal dönüşümü yönetmesinin tehlikeler taşıdığını belirterek, “Ekonominin yapısal dönüşümünü yönetmenin cazibesi, özel girişimi bastırmamıza neden olabilir. Gerek yok. yeniden planlı bir ekonomiye geçişin tehlikelerinden bahsetmek.” dedi.

Nabiullina, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) ekonomi alanındaki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ekonomisindeki uyum sürecinin hızla devam ettiğini anlatan Nabiullina, “Ekonomimiz için büyüme tahminimizi olumlu olarak güncelleyeceğiz. Bu yıl büyümenin yüzde 0,5-2 gibi üst banda yakın bir seviyede olmasını bekliyoruz.” dedi.

Rusya’da devletin ekonomideki rolüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Nabiullina, “Ekonominin yapısal dönüşümünü yönetmenin cazibesi, özel teşebbüsü baskı altına almamıza neden olabilir. Yeniden planlı ekonomiye geçme tehlikesinden bahsetmiyorum bile. Piyasa ekonomisine sahip olduğumuz için bu mümkün değil.” söz konusu.

Ekonomideki dönüşümün çeşitli departmanlarda bütçe harcamalarına ve kamu borç değerine büyük yatırımlar yapmak anlamına gelmediğini belirten Nabiullina, Rus şirketlerinin ekonomideki dönüşüme hızla ayak uydurmayı başardığını söyledi.

haberemet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu