Haber

Kılıçdaroğlu: Kırsalda çalışan herkes Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kırda çalışan herkes çalışıp ürettikçe Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacaktır. Bizi besleyenin kır emekçileri olduğunu kimse unutmasın.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye Ormancılar Derneği’nin Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği ‘Türk Ormancılığında 98 Yıl’ mitingine katıldı. Programda, ormancılık faaliyeti yürüten sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve ormancılıkla uğraşan vatandaşlar, orman köylülerinin yaşadıkları sorunları dile getirdi. Ardından katılımcılara seslenen Kılıçdaroğlu, ormanların anayasaya uygun olarak korunduğunu ancak daha sonra anayasaya aykırı düzenlemelerle orman katliamlarına tanık olduklarını belirterek, “Bunun ilk ve en önemli tanıkları orman köylüleridir” dedi. Bugüne kadar yaşadığınız sıkıntılardan kurtulmak istiyorsanız, orman köyünüzde insanlıkla birlikte yaşamak istiyorsanız, geliriniz olsun istiyorsanız, sosyal güvenceniz olsun istiyorsanız beni dinleyin ve unutmayın ki bunların hepsi uygulanacaktır. Bunları gerçekleştirmek için desteğinize ihtiyacımız var.”

Orman köylülerinin sorunlarının çözümü için CHP’nin sunduğu 15 maddelik teklifleri paylaşan Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde orman kooperatiflerine ucuz kredi verileceğini, Genel Müdürlüğün yaptığı dikili ağaç satışı ihale yöntemiyle yapıldığını söyledi. Orman Kanunu, orman köyleri sınırları içinde asla uygulanmaz. ve kırsalda çalışan tüm kadın ve gençlerin sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödenecek. Kılıçdaroğlu, hiçbir gencin ya da kadının büyük şehirlerin varoşlarına gidip ‘Acaba asgari ücretle iş bulabilir miyim’ diye bakmayacağını, köyünde çalışıp üretip kazanacağını vurguladı. Eğlenmek için şehrin merkezine gidecek. Kırsalda çalışan herkes çalıştıkça ve ürettikçe Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacaktır. Kimse unutmasın ki bizi besleyenler kırda çalışanlardır.” Türkiye’nin geleceğine ihanet ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla orman köylüsünün ormanı koruma çabası sıradan bir çaba değildir. Bugünün çabası değil, geleceğin çabasıdır. Doğaya ihanet etmemek için bugün çocuklarımızı yetiştirmeliyiz. Orman Koruculardan orman köylülerine, teknisyenlerden mühendislere ve politikacılara kadar hepimizin görevleri var. Bunun için çaba göstereceğiz. Bunları hayata geçirmenin yolu demokratik yöntemlerle iktidara gelmektir. Alnının terine hak ettiği fiyatı vermektir. Bunu yaptığımız zaman Türkiye güzel olacak. Ağacı keseceksen gidip uzmanına sormalısın. Orman mühendisine soracaksınız. Buraları kiraya verirsen geleceğimizi yok ederiz. Ormandaki tüm canlılar için çabalamalıyız. Orman köylüsü bu çabayı gösteriyor. Merak etmeyin Kemal Bey her zaman yanınızda olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu