Haber

İş bırakma eylemi: Sağlık çalışanları tarlalara indi

19 sendika ve 2 aile hekimliği federasyonu tarafından kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendika ve Çaba Platformu (SABİM) bünyesindeki sağlık çalışanları 1-2 Ağustos tarihlerinde işlerinden ayrıldı.

Bu tarihler arasında poliklinikler hizmet vermeyecek ancak acil servisler iş durdurma eyleminden muaf tutulacak.

1 Ağustos prestijiyle sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi başladı. Ülkenin dört bir yanında sağlık çalışanları haklarını aramak için sahalara çıktı.

21 sağlık meslek kuruluşu bugün ve yarın iş bırakma kararı almadan önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık çalışanlarına yazı göndermişti.

Bakan Koca, sağlık çalışanları hareketinin “ameliyata karşı sorumsuzluk” anlamına geleceğini ve “toplumsal olarak kabul edilebilir” olmadığını savundu.

Sağlık çalışanlarının eylemlerini maden işçilerinin eylemleriyle karşılaştıran Koca, “Maden işçisinin örgütlü eylemi, kömür üretiminin durdurulması yoluyla gerçekleşir. Hizmet verilen alan insan sağlığı olduğunda, bu formüldeki ‘araç’ hastadır. Hasta mağduriyetini bir araç olarak kullanmayı asla bizim doktor ve sağlık çalışanı tasavvurumuzla ilişkilendiremeyiz.’ sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu