Haber

İran’dan UAEA’nın suçlamalarına yanıt

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu toplantısında İran’ı ajansla işbirliği yapmamakla suçlayan karar önerisinin oy birliğiyle kabul edilmesi İran’da tepkiyle karşılandı.

İran Dışişleri Bakanlığı, Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşen toplantıda kabul edilen öneriye ilişkin yapılan açıklamada, batılı ülkelerin İran karşısında devam ettirdikleri siyasi baskıların yenilmeye mahkum olduğu belirtilerek, “İran aleyhinde alınan bu kararı kınıyoruz. Bu siyasi karar, bazı Batılı ülkelerin İran karşısında uluslararası kurumları bir baskı aracı olarak kullanma girişiminin başarısız bir diğer örneğidir” ifadeleri kullanıldı.

Tahran yönetiminin UAEA’nın ek protokolleri çerçevesinde nükleer faaliyetlerini iş birliği içerisinde sürdürdüğü aktarılan açıklamada, “Alınan bu karar ülkemizin nükleer çalışmalara devam etmesine ve geliştirmesine engel değildir” denildi.

‘İran olarak bu baskılar karşısında geri adım atmayacağız’

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran aleyhinde alınan kararı kendilerine yönelik “siyasi baskı” unsuru olarak gördüklerini belirterek, “Ülkemize karşı yapıcı olmayan bu karar siyasi baskı aracı olarak kullanılmaya çalışılıyor. İran olarak bu baskılar karşısında geri adım atmayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu