Haber

İnsansız Savaş Uçağı Kızılelma Pistte

Baykar Teknoloji İdare Heyeti Lideri Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçağı KIZILELMA’nın pistteki görüntülerini paylaştı, KIZILELMA’nın taksi ve koşu testinin tamamlandığını açıkladı.

Selçuk Bayraktar, toplumsal medya hesabından KIZILELMA’nın pistteki görüntülerini bugün yayınladı. KIZILELMA’nın taksi ve koşu testinin tamamlandığı açıklandı.

KIZILELMA’nın Türkiye’nin inşa ettiği ve seyir testlerini yaptığı TCG Anadolu gemisi üzere kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olması da hedefleniyor. Bu kabiliyet ile KIZILELMA’nın denizaşırı görevlerde rol oynaması planlanıyor.

Turbofan motorlu ve stealth özelliklere sahip insansız savaş uçağıdır. İlk motor entegrasyon testi 19 Eylül 2022’de muvaffakiyetle yapıldı. Uçağın 2023’ün ilk çeyreğinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor. KIZILELMA’nın özellikleri ortasında; 1500 kilogram yararlı yük kapasitesi, otomatik iniş ve kalkış, düşük görünürlük, yüksek hareket kabiliyeti, görüş çizgisi ve görüş sınırı ötesi haberleşme, AESA radar ile yüksek durumsal farkındalık yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu