Ekonomi

Gün Öncesi: Michigan tüketici hissiyatı, İklim Zirvesi, Gaziler Günü

Yazar – Liz Moyer

Investing.com – Borsalar, geçen ayki enflasyon raporunun beklenenden güzel çıkmasının akabinde Fed’in, faiz artırımlarını azaltmaya başlayacağı görüşünü desteklemesiyle yükseldi.

Elbette bu, Fed’in bir sonraki toplantısının yapılacağı Aralık ayına kadar gerçekleşmeyecek. Lakin şimdiden, faizleri son dört toplantısında yaptığı 0,75 puan yerine yarım puan artırması tarafında beklentiler artıyor.

Bu niyet Perşembe günü büyüme paylarına dayanak oldu; Nasdaq %7, Dow ise 1.100 puandan fazla yükseldi.

Fed, bu karara varabilmek için şimdiye kadar uyguladığı siyasetlerin enflasyonla uğraşta işe yaradığına dair ispat görmek istiyor. Fed’in gayesi, işsizliğin artması üzere kimi sıkıntılar manasına gelse bile enflasyonu durdurmak. Lakin iş gücü piyasası hâlâ gücünü koruyor.

Ocak ayından bu yana en düşük düzeyine ulaşan tüketici fiyat endeksine nazaran enflasyon Haziran ayında tepe yapmış olabilir. Fakat rastgele bir hanehalkından da duyulabileceği üzere besin ve gereksinim kategorilerinin tamamında fiyatlar hâlâ çok yüksek ve bu da kimilerinin, isteğe bağlı satın alımlarında ödün vermeleri manasına geliyor.

Bu, tatil için durum almaya çalışan lakin stoklarını eritmek için fiyatları düşürmek zorunda kalan perakendeciler için bilhassa problemli bir devir. Büyük perakendecilerin çıkar raporları önümüzdeki hafta başlıyor.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Michigan hissiyat endeksi

Kasım ayına ait tüketici hissiyatı TSİ 18.00’de açıklanacak. Analistler, 59,9 olan bir evvelki okumaya nazaran 59,5 puan bekliyor.

2. İklim Zirvesi

Başkan Joe Biden Mısır’da düzenlenen BM İklim Değişikliği Zirvesine katılmak üzere yola çıktı ve Cuma günü zirveye katılacak. Liderler, gelişmekte olan ülkelerin fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçiş yapmalarına yardımcı olmak için özel sektörün karbon kredilerine katılması için teşvik yaratmak istiyor. Biden daha sonra Kamboçya’ya ve akabinde G-20 toplantısı için Endonezya’ya gidecek.

3. Gaziler Günü

11 Kasım Cuma günü ABD’de Gaziler Günü tatili. Borsalar olağan saatlerde açık lakin tahvil piyasası kapalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu