Haber

Gıda-İş, açlık dayatmasına karşı mücadele çağrısında bulundu

BURSA (İGFA) –Açlık dayatmasına karşı mücadele çağrısı yapan Gıda-İş, seçim süreci değerlendirmesi, ekonomik ve siyasi gelişmeler, sendikal hak ve özgürlükler, örgütlenme ve kongre hazırlık süreci hakkında istişarelerde bulundu.

Gıda-İş Sendikası Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, 14 ve 28 Mayıs tarihlerinde eşitsiz bir seçim süreci yaşandığı belirtilerek, “İktidarın tüm imkanlarını seferber ederek kara propagandası ile” denildi. Cumhur İttifakı, Meclis’te bir kez daha çoğunluğu elde etti. cumhurbaşkanı seçildi. Millet ittifakının dağınık yapısı, sandık bile tutamaması, hep zikzak çizen politikaları işçi bölünmelerinde karşılık bulamamış, onarıcı programları yenilgiye uğratılmıştır. Emek ve Özgürlük ittifakı ise kitlelere ulaşmakta ve programını anlatmakta yetersiz kalmış, geniş işçi kitleleriyle bağ kuramamıştır. En büyük emek ve demokrasi güçleriyle birleşmek için yeterli çabayı gösterememiştir.

Açıklamada şu sözler yer aldı:
• “Milyonlarca personel, özellikle yüzbinlerce gıda işçisi sendikal hak ve özgürlüklerden mahrum bırakılıyor, işverenlerin ağzının içinde çalışma koşullarına mahkûm ediliyor. Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması (baraj, grev yasakları, ihraçlar, sendika seçme özgürlüğü, işyerinde referandum vb.) , sendikal hak ve özgürlüklerin personelin elinde olmasını sağlamak. gündeme getirmek için aktif bir çalışma yapmak,
• Tüm fiyatları yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde artırmaya çalışmak,
• Artan iş cinayetleri, ağırlaşan çalışma koşulları, angarya ile mücadelenin sürdürülmesi,
• Mevsimlik ÇAYKUR çalışanlarının takım talebi yanmaya devam ediyor. ÇAYKUR’da mevsimlik işçilerin talebi için ekip hakkını alana kadar aralıksız çabayı sürdürmek,
• Mültecilere yönelik ırkçı ve şovenist politikalara karşı daha aktif çaba gösterilmesi,
• Girişimleri her düzeyde desteklemek, işçi ve emekçilerin ortak mücadelesinin önündeki engelleri kaldırmak için platformları güçlendirme çabalarını sürdürmek, sendikamızın 34. Olağan Genel Kurulunu bir platform olarak organize etmek. Yukarıda belirtilen hususlara karşı çaba.

cemisgezekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu