Haber

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö: NATO üyeliğimiz artık Türkiye’nin elinde

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından İsveç’le yaptıkları NATO üyelik başvurusuna ilişkin açıklama yaptı.

Reuters’in haberine göre Finlandiya Parlamentosu’nun 28 Şubat’ta NATO’nun kuruluş muhtıralarını oylamayı kabul etmesinin ardından ülkesinin ittifaka katılma şansının “Türkiye’nin elinde” olduğunu söyledi.

Finlandiya Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Jussi Halla-aho’ya göre, parlamento NATO üyeliği için gerekli yasayı 28 Şubat’ta oylayacak.

“İSVEÇ OLMADAN DEVAM EDİYORUZ”

59. Münih Güvenlik Konferansı için Almanya’da bulunan Cumhurbaşkanı Niinistö, basına yaptığı açıklamada, “Bu bizim irademizin bir ifadesidir. Türkiye’nin bizim irademize karşı tavrı yalnızca Türkiye’nin elindedir.”

Cumhurbaşkanı Niinistö, Türkiye’nin İsveç’in değil de Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermesi durumunda üyelik sürecini İsveç’siz sürdüreceğini söyledi. Niinistö, “Başvurumuzu geri çekmek istemiyoruz ve geri çekemeyiz” dedi.

PARLAMENTO İKİ HAFTA SONRA TATİL OLACAK

Komisyon Başkanı Halla-aho, Finlandiya Parlamentosu’nun seçimler için tatile girmesinden iki hafta önce gazetecilere verdiği demeçte, “Amaç, bu seçim döneminde NATO’ya katılmak için gerekli ulusal yasama sürecini tamamlamaktır.”

Dış İlişkiler Kurulu’nun raporunda, NATO üyesi olan Finlandiya’da nükleer silah kullanımının ve depolanmasının yasaklanmaya devam edeceği belirtildi.

Ne oldu?

Irkçı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmasının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj verdiğimizde İsveç şok olacak. Ancak Finlandiya aynı hatayı yapmamalı” dedi.

Bu açıklamaya yanıt veren Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, 30 Ocak’ta yaptığı açıklamada, NATO üyelik sürecini İsveç ile birlikte sürdürmekte kararlı olduklarını ve üyeliklerinin en geç Temmuz 2023’e kadar gerçekleşmesini umduklarını söyledi.

Haavisto, başkent Helsinki’de düzenlediği basın toplantısında, “İsveç ile birlikte NATO’ya katılmak en büyük arzumuz. Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesini önemli bir kilometre taşı olarak görüyorum.”

Rusya-Ukrayna savaşının ardından NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üye olabilmesi için NATO üyesi tüm ülkelerin üyelik başvurularını onaylaması gerekiyor. Ancak Türkiye ve Macaristan bu ülkelerin başvurularını henüz onaylamadı. (DIŞ HABERLER)

haberserdivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu