Sağlık

Erken teşhisle farkında olun

Büyükşehir Belediyesi’nin ana kent katılımcılarına verdiği eğitimde, kanserin erken teşhisinin hastalığın tedavisinde ilk ve en önemli adım olduğu anlatıldı.

Erken teşhisle farkında olun

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı’nda toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla özel gereksinimli bireylere ve ailelerine yönelik “Kanserde Erken Teşhis ve Genel İlk Yardım Eğitimi” verdi. Anne Kent katılımcılarının da yer aldığı eğitimde kanser, meme kanseri hakkında genel bilgiler ve ilk yardımda neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler yer aldı.

İŞİTME ENGELLİ AİLELER BİLGİLENDİRİLİYOR

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü sağlık eğitim birimi tarafından düzenlenen eğitimlere Kocaeli’deki işitme engelliler derneğinin yöneticileri ve üyeleri katıldı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimde yetkililer, işitme ve konuşma kaybı olan vatandaşlarımızın birçok eğitim, bilgilendirme semineri ve benzeri etkinliklerden hariç tutulduğunu, bu eğitimin amacının işitme engelli aileleri bilinçlendirmek ve bilinçlendirmek olduğunu belirtti.

ERKEN TEŞHİS TEDAVİDE EN DEĞERLİ ADIMDIR

Ayrıca Gebze’de bulunan Anne Şehir Merkezi Defne ve Körfez ilçesinde bulunan Anne Şehir Merkezi Begonia’da verilen eğitimlerde; “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” unsurunun önemi vurgulanarak, sağlıklı beslenmenin tercih edilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılmasıyla kanserin önlenebileceği bilgisi verildi. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleki ve çevresel faktörlerin önlenmesiyle kanser yükünün daha da azaltılacağı belirtildi. Eğitim hemşireleri tarafından yapılan sunumda bireylerin kendi bedenleri hakkında bilgi sahibi olması gerektiği ve olağandışı bir değişiklik fark edildiğinde doktora başvurulması gerektiği vurgulandı. Yetkililer; Erken teşhisin başarılı tedavinin ilk ve en önemli adımı olduğu belirtildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Eğitimlerde Prof. Dr. Bahar Astepe de katılımcılarla bir gönderi paylaştı.

 

GENEL İLK YARDIM EĞİTİMİ

Vatandaşlara ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme’ eğitiminin yanı sıra ‘Genel İlk Yardım Eğitimi’ de verildi. Yetkililer, ”Günlük hayatta öngörülemeyen kazalar meydana gelebilir. Bu kazaların bazıları ciddi yaralanmalara veya ölümlere yol açabilmektedir. Ancak doğru ve zamanında müdahale kazaların sonuçlarını hafifletebilir. “Bu, profesyonel yardım gelene kadar mağdura uygun müdahalenin önemini gösteriyor” dedi. Eğitimde Hemlich hareketi, kanama, yanık vb. durumlarda bireylerin bilinçli müdahale edebilmesi için kullanılacaktır. Konulara ilişkin bilgiler uygulamalı olarak gösterildi. Eğitimin sonunda katılım belgesi vatandaşlara sunuldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberurla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu