Ekonomi

ECB üyesi Villeroy’dan güvercin açıklaması

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin daha fazla şokla başa çıkmak zorunda kalmadıkça faiz oranlarını artırmayacağını söyledi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Perşembe günü Radio Classique’e verdiği demeçte, avro bölgesindeki enflasyon oranının bir yılda üç kat düştüğünü ve bazı dalgalanmalara rağmen eğilimin “açıkça aşağı yönlü” olduğunu söyledi.

Galhau, özellikle ECB’nin geçen yılın temmuz ayından bu yana gerçekleştirdiği yoğun faiz artışlarının enflasyon üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Villeroy, “Enflasyonun çaresi faizdir. Faiz artırmak olumlu değil ama etkili bir yöntem. Bu yöntem enflasyonu yüzde 2 hedefimize çekmemize yardımcı oluyor. Herhangi bir sürpriz ya da dış şok olmadığı sürece faiz oranlarımız daha fazla artmayacak” dedi. “

Bu açıklamalara rağmen Villeroy, en geç 2025 yılına kadar yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşılması yönündeki kararlılığını yineledi ve yakın gelecekte faiz indiriminin masada olmadığına dikkat çekti.

Villeroy, “Faiz indirimi hakkında konuşmak için henüz çok erken. Ancak faiz indirimi ancak enflasyonun yüzde 2’ye döneceğine herkes ikna olduğunda gündeme gelecektir.” dedi.

sulakyurthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu