Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Dışişleri Şehitliği ve Anıtkabir’i Ziyaret Etti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışı öncesinde Dışişleri Şehitliği ve Anıtkabir’i ziyaret etti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14. Büyükelçiler Konferansı kapsamında bakanlık yetkilileriyle birlikte Cebeci Asri Mezarlığı’nda bulunan Dışişleri Şehitliği’ni ziyaret etti. Fidanlar, mezarlıktaki anıtın üzerine çelenk, mezarların üzerine de karanfiller bıraktı. Bakan Fidan, ‘Büyükelçi boyun eğmez’ diyen bir milletin mensubu olduklarını belirterek, “Bu meziyete sahip olmayan teröristler ve onları piyon olarak kullanan güçler milletimize kafa tutmazlar” dedi. , diplomatlarımızı, devlet görevlilerimizi ve hatta aile fertlerimizi utançla şehit ettiler. Onun asla boyun eğmeyeceğini, bayrak nöbetine hiç çekinmeden, titremeden koştuğunu anlayamadılar. Dış işleri gibi bu vatanın evlatları. şehitlerimizin, devlet ve millet uğruna en büyük fedakarlığı tereddütsüz yapmış ve yapmaya devam edeceğiz.Onların hatıralarını yaşatmaya devam edeceğiz.Ulusal ve uluslararası bilincin artması için çalışacağız. faillerin adaletin, tarihin ve insanlığın vicdanı önünde yargılanması şehitlerimizi anmak kadar büyük bir sorundur.”

ANITKABİR ZİYARETİ Bakan Fidan, daha sonra yurt dışı temsilcilikler ve merkez teşkilatlarından gelen büyükelçiler ile Anıtkabir’i ziyaret etti. Heyet, Aslanlı Yol boyunca yürüdükten sonra Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. Ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçildi. Bakan Fidan, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Yüce Atatürk, 14. Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle, büyükelçilerimizle huzurunuzda bulunmaktan onur duyuyoruz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti, sizin belirlediğiniz hedefler doğrultusunda azim ve kararlılıkla yürüyor, emin adımlarla ilerliyor. bıraktığınız mirası her geçen gün daha ileriye taşıyacak olan Bakanlığımız, 260 dış temsilciliği ile yüce bayrağımızı dünyanın her köşesinde eşsiz bir gururla dalgalandırmaktadır. Cumhuriyetimizin sonsuza kadar ayakta kalacak olan ‘Asırlık Türkiye Dış Politikamız’ olduğu bu konferansta, kökleri 5 asrı aşan tarihi bir mirasa dayanan diplomasimizin katkısını bütüncül bir yaklaşımla değerlendireceğiz. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında ülkemizin barış, istikrar, refah ve güvenliğine.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu