Yaşam

DEÜ’de Sanatla Parkinson Farkındalığı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Parkinson’a karşı toplumsal farkındalığı artırmak, hastalara moral ve motivasyon kazandırmak için Ebru Sanatı Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda birinci defa ebru sanatı ile tanışan hasta ve hasta yakınları, DEÜ’lü akademisyenler eşliğinde el maharetleriyle birbirinden farklı çalışmalar ortaya koydular

Türkiye’nin esaslı yükseköğretim kurumlarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Parkinson hastalığı teşhisi konulan ve hastalığın farklı evrelerinde bulunup tedavi görenlere yönelik ‘Ebru Sanatı Çalıştayı’ düzenledi. Ulusal Tıp Eğitimi Konseyi tarafından akredite edilen DEÜ Tıp Fakültesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve Sıhhat Bilimleri Enstitüsü iştirakinde düzenlenen çalıştaya; DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Işık Olgun, Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Tuba Gültekin, Sıhhat Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Zahide Çavdar, Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berril Dönmez Çolakoğlu, akademisyenler, lisansüstü öğrencileri, hastalar ve hasta yakınları katıldılar.

Parkinson’a karşı toplumsal farkındalığı artırmak, hastalara moral ve motivasyon kazandırmak için DEÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Kısmı Kliniği’nde tedavi gören hastalara yönelik Dekanlık Binası’nda gerçekleştirilen çalıştayda, DEÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden Lisansüstü öğrencisi F. Asena Kızar, ebru sanatı ve tarihi hakkında iştirakçilere bilgiler verdi. Ebru sanatı tekniğine yönelik püf noktaları paylaşan Kızar ve akademisyenler, hastaların el hünerlerini ebru sanatı ile birleştirmelerine imkan sağladılar.

“EN ETKİLİ TERAPİ YÖNTEMLERİNDEN”

Çalıştayda konuşan DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Işık Olgun, ebru sanatının Türk uygarlıklarında evvelden beri kullanılan en tesirli terapi tekniklerinden biri olduğuna dikkat çekti. Çalıştaya ilginin beklenenden fazla olduğunu belirten Olgun, “Ebru sanatı, doğudan batıya doğru yayılmış; dünyada tuvali su olan tek yüzey sanatıdır. Bugün burada Parkinson teşhisi konmuş bireyler ile sakinleştirici, iyileştirici gücünden yararlandığımız ebru sanatına yönelik çalışmalar ortaya koyduk. Hastalarımızın sanata gösterdikleri ilgiden fazlasıyla memnun olduk. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere, Rektörlüğümüze ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Çalıştay iştirakçileri, aktifliğin sonunda ebru tekniğiyle yaptıkları yapıtları ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu