İş

Çin’de hizmet sektöründe ekonomik aktivite azaldı

Çin’de hizmet sektöründe ekonomik aktivite son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ekonomi ve finans haber servisi Caixin’in Çin Genel Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi, Kasım ayında aylık 1,7 puan düşerek 46,7 oldu.

Son iki ayda düşüşünü sürdüren endeks, Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bu yılın Mart, Nisan ve Mayıs aylarında büyüme eşiği olan 50, altındaTemmuz ve Ağustos aylarında 50’nin üzerine çıkan kalan öncü gösterge Eylül’de 49,3’e, Ekim’de ise 48,4’e gerileyerek yeniden daralmaya işaret etti.

Endekste 50’nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerde artışa, altındaki değerler ise azalmaya işaret ediyor.

Çin’de hizmet sektöründe faaliyet gösteren 400’den fazla şirketin satın alma yöneticilerine gönderilen anket sonuçlarına göre hazırlanan endeks, hizmet sektöründeki ekonomik aktivitenin barometresi olarak görülüyor.

İyileşmede kırılgan seyir

Sonbaharda Kovid-19 salgınları ve karantina önlemleri üretimi olduğu kadar tüketimi de vururken, ekonomik toparlanmanın kırılgan bir seyir izlediği görülüyor.

Caixin tarafından 1 Aralık’ta açıklanan ve imalat sektöründeki ekonomik aktiviteyi ölçen Çin İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 49,4 oldu ancak son 3 ayda daralmasını sürdürdü.

Pandemi önlemleri ekonomik beklentileri düşürüyor

Çin’de Kovid-19 kısıtlamalarının ekonomi üzerindeki etkisi, özellikle ülkenin en büyük şehri olan ve bahar aylarında kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan Şangay başta olmak üzere büyük nüfusa sahip şehirlerde net bir şekilde hissedildi. Birçok alanda ölçülen ekonomik performans, Kovid-19 salgınının ilk aylarından bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Omicron’un yüksek derecede bulaşıcı alt varyantının yayılmasıyla birlikte sonbaharda ülkedeki olay sayısı artarken, ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın önlemlerinin devam etmesi ekonomik beklentileri ve inancı olumsuz etkiliyor.

Öncü göstergeler ekonomik toparlanmanın dalgalı bir seyir izlediğini gösterirken, hükümetin yüzde 5,5 civarındaki büyüme hedefine bu yıl ulaşıp ulaşamayacağı belirsizliğini koruyor. Büyüme oranı ilk üç çeyrekte yüzde 3’te kaldı.

‘Sıfır vaka’ stratejisi devam ediyor

Çin, olayları meydana geldiği yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi amaçlayan Kovid-19’a karşı “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji; Karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, üretim, ticaret ve hizmet işletmelerinin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş kapsamlı önlemleri gerektirir. Tedbirler hayatın olağan akışına müdahale etmenin yanı sıra ekonomik maliyetleri açısından da tartışmalara yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu