Haber

Beylikdüzü Belediye Başkanı Kentsel Dönüşüm Panelinde Konuştu

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen Kentsel Dönüşüm Paneline konuşmacı olarak katıldı. İstanbul’un en önemli konularından birinin kentsel dönüşüm olduğunu belirten Çalık, “Yönettiğimiz şehirleri dayanıklı hale getirmekten başka çaremiz olmadığını görüyoruz. Bizler de ölümlü varlıklarız. Dünyada yaşayacağımız zaman belli. Ama bu şehirler varlığını sürdürecek. Dolayısıyla geleceğe daha iyi şehirler inşa edebiliriz.” “Bunu yapmak zorundayız” dedi.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu ve CHP İstanbul İl Müdürlüğü’nün düzenlediği 7471. Moderatörlüğünü Kıdemli Şehir Plancısı Cihan Şehla’nın yaptığı panelde kentsel dönüşüm çalışmaları ve yeni düzenlemenin etkileri konuşuldu. Cemal Reşit Rey konser salonunda yoğun katılımla gerçekleşen panele CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da dinleyici olarak katıldı.

“DENEYİMLERİMİZİ ÇOK DOĞRU ANALİZ ETMEK ZORUNDAYIZ”

“İstanbul’un belki de en önemli meselesi konuşuluyor” diyen Çalık, şöyle konuştu: “Bu toplantıların daha da arttırılması gerekiyor. Afetlere hazır şehirleri nasıl inşa edebiliriz? Bunları düşünmemiz lazım. Şehirleri planlamamız lazım. 11 ilimizi etkileyen deprem, “Bunun sonucunda afetlerle yaşama kültürümüz olmadığını çok net gördük. Yaşadıklarımızı çok doğru analiz etmemiz gerekiyor. Doğru analiz edemezsek emin olun geleceği doğru inşa edemeyiz” dedi.

1999’DAN ÖNCE İNŞA EDİLEN BİNALARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ VE YENİLENMESİ GEREKİYOR

İstanbul’un deprem riskine dikkat çeken Çalık, 1999’dan önce yapılan binaların yenilenmesi gerektiğini belirterek, “İstanbul Büyükşehir Belediyemizin araştırmasına göre yaklaşık 500 bin binamız hafif, orta ve ağır hasar alacak. Yüz bin Bunların da ağır hasar alması bekleniyor. Dolayısıyla deprem sadece binalarımızı yıkmayacak, hepsi hasar görecek.” “Bu toplum bizim hayatımızı, hayallerimizi mahvedecek, geleceğimizle ilgili çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacak. Onun için bu süreçlerin bir an önce hızlandırılması gerekiyor.”

“ŞEHİRLERİ DAYANIKLI HALE GETİRMEKTEN BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK”

Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin analiz önerileri sunan Çalık, yaşayan şehirler yaratmak gerektiğini belirterek, “Yönettiğimiz şehirleri dayanıklı hale getirmekten başka çaremiz olmadığını görüyoruz. Bizler de ölümlü varlıklarız. Mutlaka bir dönem var ki bu da bir dönemdir. Dünyada yaşayacağımız ama bu şehirler varlığını sürdürecek. Dolayısıyla geleceğe de daha iyi şehirler inşa edebiliriz.” Bunu yapmak zorundayız. Amacımız Beylikdüzü şehrinin değerli bir şehir olarak varlığını sürdürmesini sağlamaktır. İnsanlara ekonomik durumlarını zorlamayacak bir dönüşüm modeli sunmamız gerekiyor. Türkiye’de insanlara daha keyifli bir yaşam sunmak istiyorsak yüksek binalardan vazgeçmemiz gerekiyor. Ülkede yeni bir şehircilik ideolojisini hayata geçirmeye çalışıyoruz. “Mutlaka ortaya koymamız lazım. Mevcut imar planı sisteminin şehirlerimize getirdiği durum ortada. İnsanımız yaşadığı şehirden memnun değil. Konut alanlarımızı, yerleşim alanlarımızı mutlaka bir anlayışla değerlendirmemiz lazım. Farklı bir şehircilik anlayışı var” dedi.

“REZERV SORUNU BU YASA ÇIKTIĞINDAN BERİ İTİRAZ ETtiğimiz NOKTALARDAN BİRİSİYDİ”

Kanunla birlikte bakanlığın görev alanının genişlediğini belirten Doç. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu, “Bu değişikliğin getirdiklerine baktığımızda ilk göze çarpan değişiklik rezerv alanları kavramıdır. Rezerv Alanı sorunu bu kanun çıktığı günden bu yana itiraz ettiğimiz noktalardan biri olmuştur. Riskli alanlara hiçbir şekilde öncelik verildiğini görmediğini, barınma hakkını hayata geçireceğini ve aynı zamanda sağlıklı, istikrarlı ve “Güvenli bir çevrede yaşama hakkını tesis edecek uygulamaların hayata geçirilmesinin mümkün olduğunu” ifade etti. dedi.

“‘İSTANBUL YENİLENİYOR’ MODELİNİ SUNUYORUZ”

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, kentsel dönüşüm süreçlerinin açık ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirterek, “Dönüşümde en büyük sorunumuz şuydu: Vatandaşla doğrudan temas olmuyor. Süreç açık ve şeffaf yönetilmiyor ve Merkezinde mali sorun var. Biz bu sorunu ortadan kaldırmak için şeffaf bir yöntem olarak ‘İstanbul’u kullandık.” “Yenilenen modeli hayata geçirdik. Türkiye’nin gelecekteki tek sürdürülebilir dönüşüm modeli” dedi.

Konuşmaların ardından panel soru-cevap şeklinde devam etti. Program katılımcılara plaket takdim edilmesiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu