Haber

Bakan Çavuşoğlu: “Küresel konular daha gerçekçi ve daha kolektif bir faaliyet içinde olmamızı gerektiriyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Küresel konular daha gerçekçi ve daha kolektif bir faaliyet içinde olmamızı gerektiriyor. Bu nedenle ICAPP’ın dünyanın farklı yerlerinden insanların sesini bir araya getirmesi açısından, ortak problemlerimize çözüm getirmesi açısından önemli çalışmalar yaptığına inanıyorum” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı (ICAPP) 11. Genel Kurul Toplantısı’nda verilen akşam yemeğinde konuştu. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmasında, “Bu toplantıyı İstanbul’da düzenliyoruz, Asya ve Avrupa’nın buluştuğu noktada. Globalleşme nedeniyle mahallî hususlar artık giderek global bir özellik kazanmaya başladı. Ben Türkiye’nin farklı şehirlerini ziyaret ediyorum ve tabi ki AK Parti temsilcileri benimle birlikte bu ziyaretlerde bulunuyorlar. Seçmenlerin endişeleri küresel hususları da içeriyor. Rusya- Ukrayna Savaşı, dünyada artan enflasyon, enerji krizi ve düzensiz göç gibi. Bir anlamda aslında siyaset küresel hale geliyor. Suriye ve Libya’da ya da Afganistan’daki çatışmaların Avrupa’daki halkı nasıl etkilediğini unutmayın.” diye konuştu. “Dünyanın her yerinde daha da sıklıkla artan bir biçimde çatışmaları gördüğümüz vakit biz karamsar hale geliyoruz.” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “Birçok farklı çatışmada güç rekabetini görüyoruz. Çok taraflılık aslında erozyona uğruyor. Lakin siyasetçiler olarak bizim misyonumuz çok taraflılığı ve memleketler arası işbirliğini ön plana çıkarmak. Hiçbirimiz iklim değişikliği ya da sistemsiz göç üzere mevzuları tek başımıza çözemeyiz. Global bahisler daha gerçekçi ve daha kolektif bir faaliyet içinde olmamızı gerektiriyor. Bu nedenle ICAPP’ın dünyanın farklı yerlerinden insanların sesini bir ortaya getirmesi açısından, ortak sorunlarımıza tahlil getirmesi açısından değerli çalışmalar yaptığına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Tahıl Mutabakatı global besin güvenliği açısından son derece kıymetli bir adımdı”

Rusya ve Ukrayna Savaşı hakkında da konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Her iki tarafın Dışişleri Bakanını bir ortaya getirdik. Aslında orada müzakere edilebilecek bir tahlile çok yaklaşmıştık. Şu anda Herson’un tekrar Ukrayna tarafından ele geçirilmesiyle farklı gerçekler ile karşı karşıyayız. Hali hazırda yeniden de kalıcı barışın dışında rastgele bir alternatifin olmadığına inanıyoruz. Tahıl Mutabakatı, Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa çalıştığımız ve gerçekleştirdiğimiz bir adım oldu. Global besin güvenliği açısından son derece kıymetli bir adımdı” tabirlerini kullandı. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu