Ekonomi

ABD bankaları yeni kredi riski transfer yöntemlerini benimsiyor

Gelişen finansal ortamda, ABD bankaları, kredi kayıpları riskini yönetmek için giderek daha fazla kredi riski transferi yapay ürünlerini benimsiyor. Avrupa’da iyi karşılanan bu finansal araçlar, bankaların hedge fonları gibi yatırımcılardan gelebilecek potansiyel kredi temerrütlerine karşı sigorta satın almasına olanak tanıyor. Bu strateji sadece bankaların sermayesini serbest bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda yatırımcılara yüksek getiri sağlıyor ve uzlaşmayı düzenleyenler için değerli fiyatlar üretiyor.

Mart ayındaki bölgesel bankacılık çöküşlerinin ardından bankaların düzenleyici talepleri karşılamak için sermaye rezervlerini desteklemeye çalışması nedeniyle ABD’li kredi verenler arasında bu çalışmalara ilgi arttı. Artan popülaritelerine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut düzenlemeler, özellikle Federal Rezerv’inkiler, sigorta şirketlerinin bu işlemlere katılımına sınırlamalar getirmektedir. Fed’in kuralları, risk sigorta şirketlerine devredildiğinde bankaların krediler için sermaye indirimi almasını engelliyor.

Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için kesim katılımcıları yenilikçi yapılar önermektedir. Bu tekliflerden biri, bir aracı bankanın bir sigorta şirketinden kredi zararlarına karşı koruma satın alması ve daha sonra bu korumayı kredi riskini devretmek isteyen başka bir bankaya satmasını içeriyor. Bu yapının Fed’den sermaye indirimi alma fizibilitesi, satılan saklamanın fonlu veya fonsuz olmasına bağlıdır; Nakit teminatla desteklenen transferler banka sermaye kurallarına göre muhasebeleştirilir.

Federal Rezerv bu potansiyel yeni yapılar hakkında yorumda bulunmadı. Ancak bu aracılık süreçlerinden bazılarının sermaye azaltımı süreçlerinin temel gerekliliklerini karşılaması beklenmektedir.

Yılın ikinci yarısında Federal Reserve, bankaların sermaye ihtiyaçlarını azaltmalarına olanak tanıyan bir dizi kredi riski transfer sürecini onayladı. Eylül ayının sonlarından bu yana, aralarında NYSE:JPM ve NYSE:USB’nin de bulunduğu yedi ABD bankası bu transferleri ipotekler, kurumsal krediler ve otomobil kredileri de dahil olmak üzere çeşitli kredi türlerindeki zarar riskini azaltmak için kullandı. Çift haneli getiriler sağlayabilen bu süreçler Ares, Blackstone (NYSE:BX) ve PGGM gibi değerli yatırımcıların ilgisini çekti.

2023 yılında dünyanın dört bir yanındaki bankalar, önceki yıl 250 milyar dolarlık kredi için 20 milyar dolar iken, 300 milyar dolarlık toplam kredi riskini tahmini 25 milyar dolara sattılar. Şirket kayıtlarına ve diğer kaynaklara göre, 72 milyar dolarlık toplam kredi portföyüne göre ABD bankalarının bu tutarın yaklaşık 7 milyar dolarını sağladığı iddia ediliyor.

Bu anlaşmalar bankalara daha fazla borç verme kapasitesi ve sermayeyi yeniden tahsis etme yeteneği sunarken, aynı zamanda riski daha az düzenlemeye tabi bir gölge bankacılık bölümüne yayarak bazı ABD’li yasa yapıcılar arasında endişelere yol açıyor. Ancak yatırımcıların öncelikli olarak bankaların temel borç verme faaliyetleriyle bağlantılı uzun vadeli getirilere odaklanması nedeniyle mevcut piyasa bir ticaret zihniyeti sergilemiyor.

Wall Street, bu risk transferi yapıtlarını, kredi kartları, tüketici kredileri ve hatta yaklaşan Basel düzenlemeleri kapsamında daha yüksek sermaye fiyatlarıyla karşı karşıya kalabilecek kaldıraçlı satın almalara yönelik krediler de dahil olmak üzere daha geniş bir kredi yelpazesini içerecek şekilde genişletmeyi araştırıyor. Bu süreçlerin, sigortacılara ve emeklilik fonlarına satılmaya uygun daha küçük, kademeli parseller halinde yeniden paketlenmesine olanak tanıyacak şekilde yapılandırılmasına da ilgi duyulmaktadır.

2023’te bankaların toplam bilançolarının yaklaşık %2’sini temsil eden ciddi risk aktarımına rağmen sektör uzmanları bunun çok daha büyük bir eğilimin yalnızca başlangıcı olduğuna inanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu